Александър Морфов >> произведения >> театрални спектакли >> На ръба | НТ "Иван Вазов"
На ръба
Народен театър "Иван Вазов", София, България
премиера 16 април 2015, Голяма сцена
Автор и режисьор
Сценограф
Костюми
Композитор
Пластична концепция
Каскади
Видео
Фотограф
Продължителност
Оркестър:
Участват:
Деян Донков, Рени Врангова, Валери Йорданов, Дарин Ангелов, Деян Ангелов, Пламен Пеев, Теодор Елмазов, Албена Колева, Стоян Алексиев, Христо Петков, Велислав Павлов, Радена Вълканова, Илиян Коджабашева, Албена Ставрева, Иван Юруков, Леарт Докле, Ева Данаилова, Благовест Благоев, Димитър Николов, Симеон Гълъбов, Златина Никифорова
Александър Морфов
Никола Тороманов
Тита Димова
Асен Аврамов
Анна Пампулова
Асен Асенов
Явор Веселинов
Ел Николаева
80 мин.
Слав Бистрев – контрабас
Георги Паликарски – цигулка
Самуил Павлов – акордеон
Миг на умълчаване следва всеки излитащ самолет - като
внезапно осъзнаване , че оставаме все по-сами
в борбата си срещу мизерията и несправедливостта.
„На ръба” е емоционален отговор на социалната обстановка в България през последните две десетилетия. Първоначално Морфов има намерение да постави класическия текст за пътешествията на Одисей далеч от дома. Репетициите го срещат с толкова лични истории за млади и талантливи хора, които напускат страната, че той променя своята концепция и решава да разкрие обратната перспектива - какво се случва с онези, които избират да останат.
Няма необходимост да се четат докладите на Европейската комисия - корупцията е обичайна практика в България, политическите постове по високите етажи се заемат с протекцията на мафиотски мрежи, съдебната система е безпомощна, а обикновеният човек е все по-изолиран от общественото развитие. Моралният упадък едва ли не се налага като норма. Децата ни напускат държавата в търсене на по-добър живот.
Всеки е застанал на ръба, буквално – на покрива на висока сграда, готов да скочи в пропастта на една по-щастлива реалност.
Група познати се срещат на покрива на сграда, откъдето стават свидетели как техен приятел скача от отсрещен покрив. Те се вглеждат в мръсния град, отчаяно разсъждават върху живота и уверени, че техният приятел е взел най-доброто решение, хващат ръце и скачат заедно. Докато падат покрай грозната, износена фасада на сградата, нова сцена разкрива затвора на панелните жилища. Във всяка клетка някой се е скрил от света, потънал в мисли за поредната непреодолима лична криза - вдовицата, безработният, неуспелият писател, самотната съпруга, млада двойка, футболният фен...
Каскадата от несподелени мисли изхвърля зрителя на улицата в делничния хаос. Животът продължава по спиралата на все едни и същи действия, същите думи, същия шум, същия гняв. Улицата - неизбежното проклятие, където богатите се подиграват и унижават бедните. Животът на обикновения човек в крайна сметка е запратен на сметището, превърнало се в техен дом. От кофите за смет ще съберат необходимото, за да посрещнат празнично новата година. Тези уморени от живота хора са последните останали тук!
видео: Явор Веселинов
видео: Иван Юруков
„На ръба” е една емоционална, обща импровизация, за онова, което се случва в България. Нещо като реквием за един народ, който се стопява. Народ, който достойно и гордо съществува на този свят хиляда и триста години, но който не успя да устои на бруталните, алчни, безмилостни колизии на съвременната „демокрация”... и на собствените си низости, слабости и противоречия. Превърнали сме се в население, което едва оцелява в циничните условия на някаква свирепа общност, която и пет пари не дава дали има или няма такъв народ, дали има или няма народ въобще. Само след няколко години народността ще съществува в Европейските програми, както днес ромите, калдарашите или някоя друга изчезваща общност.
С „На ръба” искаме да споделим нашата тъга и болка по онова, което си заминава. Изгубилите се традиции, приемственост, празници – всичко онова, което моето поколение е запомнило, което сме се опитвали да предаваме на децата си. Тези ценности се загубват и имат смисъл единствено за някое телевизионно шоу. Червената книга на народите! Това е тъжната причина да правим „На ръба". А веселата... май няма такава!