Александър Морфов >> произведения >> театрални спектакли >> Дон Кихот | Театър "Et Cetera" - Москва
Мигел де Сервантес
Александър Морфов
Едуард Кочергин
Александър Илиев
Александър Морфов
100 мин., с антракт
Дон Кихот
Театър "Et Cetera", Москва, Русия
премиера 2 октомври 1999, Голяма сцена
По
Режисьор
Сценография и костюми
Хореограф
Музка
Продължителност
Участват:
Александър Калягин, Владимир Симонов, Мария Скосирева, Виктор Вержбицкий, Олга Белова, Александър Давидов, Ттяна Владимирова, Марина Чуракова, Николай Молочков, Наталия Благих, Алена Ивченко, Александър Жогол, Андрей Кондаков, Алексей Осипов, Сергей Плотников, Владимир Скворцов, Наталия Житкова
Проектът е копродукция на театър "Et Cetera"
и Руската театрална агенция
Спектакъл за събития, които свободно ще се открият на оня, който ги погледне, ако погледът му е искрен.
- Преди няколко години постави "Дон Кихот" в Народния театър в България. Защо отново реши да се обърнеш към романа на Сервантес?
- За първи път прочетох "Дон Кихот" като ученик. След това много пъти съм се връщал към него и всеки път откривах нещо ново. Мога да го сравня със запазена папк, която чака да бъде отворена отново. Разбира се, може би греша за някои неща, но съм честен. Режисьорът също е Дон Кихот.
- Коя е основната идея в твоя спектакъл?
- Отдавна се интересувам от митологични типажи. Ето например, всички знаем, че ако има усмихнат човек с мустак, това е Айнщайн. Знаем за неговата теория на относителността, но никога не се замисляме какво всъщност е правел той, какво е мястото му в света на физиката, в света въобще. Опитвам се да противостоя на подобни повърхностни схващания. Свикнали сме с образа на Дон Кихот - висок, слаб мъж, малко луд, вероятно възрастен, който се има за странстващ рицар. А аз мисля, че той
е най-обикновен човек, мъдър и достоен. Изминал е дълъг път, докато осъзнае, че в света няма нищо по-важно от достойнството. Дон Кихот и Санчо Панса са един и същи човек. Всеки, който е роден Санчо Панса, трябва да еволюира до Дон Кихот и обратното, защото светът не спира да се върти. Бекет е напълно прав, като казва в "В очакване на Годо", че всеки път, когато някой някъде започва да плаче, друг другаде спира.
- Защо реши да поставиш своя "Дон Кихот" в театър "Et Cetera"?
- За пореден път гледах филма на Никита Михалков "Незавършена пиеса за механично пиано" и си помислих, че Александър Калягин е актьорът, който може да превъплъти моя Дон Кихот. После имах чудесен разговор с продуцента Давид Смелянский, който ме представи на Калягин. Той много хареса идеята. Каза, че хиляди пъти са му предлагали ролята на Санчо Панса, но винаги е отказвал, защото тя е повърхностна. Така съдбата ме доведе до театър "Et Cetera".
- Декорът и костюмите за твоя спектакъл са дело на един от най-бележитите сценографи Едуард Кочергин. Как работите?
- Страхувам се от класиците. Напомнят ми мраморна статуя, с която е невъзможно да спориш, и затова се страхувах да се запозная с такъв монументален творец като Кочергин. Обаче излезе, че в него няма и сянка на академизъм. Бях изумен да видя човек от такава величина, който е запазил способността си за незабавна импровизация. Не знам как ще се получи спектакълът, но със сигурност мога да кажа, че това, който той направи, е чудесно.
Откъс от интервю с Александър Морфов от Елена Владимирова, Московские новости, 7.09.1999